Przygotowanie bagażu

RYANAIR

 

BAGAŻ PODRĘCZNY

Każdy pasażer może wnieść na pokład jedną torbę podręczną o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz 1 małą torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm.

Bezpłatny bagaż nie przysługuje niemowlętom (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy) podróżującym na kolanach osoby dorosłej, jednak towarzysząca osoba dorosła, oprócz swojego limitu bagażu podręcznego, może dodatkowo wnieść na pokład torbę na akcesoria dziecięce o wadze do 5 kg.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w kabinie na pokład można wnieść jedynie 90 dużych toreb podręcznych (55 x 40 x 20 cm). Wszystkie pozostałe bagaże zostaną nieodpłatnie złożone w luku bagażowym.

Dodatkowy/zbyt duży bagaż podręczny nie będzie akceptowany przy wejściu do samolotu z wyjątkiem sytuacji gdzie możliwe będzie umieszczenie takiego bagażu w luku bagażowym za dodatkową opłatą £50/€50 (z zastrzeżeniem podatku VAT na trasach krajowych). Jeśli nie jesteś pewien czy Twój bagaż będzie zaakceptowany, sprawdź to przy odprawie bagażowej przed przejściem przez kontrolę bezpieczeńtwa.

*Osoba dorosła może dodatkowo wnieść na pokład torbę na akcesoria dziecięce o wadze do 5 kg, jeśli podróżuje z niemowlęciem (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy) na kolanach.

Pasażerowie muszą również w pełni przestrzegać art. 8 niniejszych Ogólnych Warunków Przewozu.

 

 

BAGAŻ REJESTROWANY

Każdy pasażer można rezerwować dwie sztuki bagażu pod warunkiem uiszczenia odpowiednich opłat za bagaż rejestrowany. Możliwe jest wybranie odpowiedniej wagi bagażu nadawanego 15 kg lub 20 kg w czasie dokonywania rezerwacji.

Po dokonaniu rezerwacji możliwe będzie dodanie sztuki bagażu, ale wyłącznie przed dokonaniem odprawy.

Dzielenie się lub wspólne korzystanie z limitów bagażowych jest dozwolone pomiędzy pasażerami podróżującymi na tej samej rezerwacji i wspólnie odprawiającymi się.

Każdy pasażer przekraczający dopuszczalny limit bagażu rejestrowanego na torbę zostanie obciążony opłatą według stawki obowiązującej w dniu podróży. Opłata za nadbagaż wynosi obecnie 10 £/10 € za kilogram (lub kwota równoważna w walucie lokalnej).

Na lotniskach wyposażonych w kioski samoobsługowe pasażerowie muszą dokonać wszelkich wymaganych opłat za bagaż rejestrowany lub za nadbagaż, a także nadać bagaż w punkcie nadawania bagażu nie później niż 40 minut przed planowanym terminem odlotu.

Nieodpłatnie można przewieźć jeden całkowicie składany wózek dziecięcy/podwójny wózek dziecięcy/system podróżny/chustę do noszenia na każde dziecko oraz jeden z następujących przedmiotów: fotelik samochodowy, podstawkę podwyższającą lub łóżeczko turystyczne. Wszystkie dodatkowe akcesoria dziecięce/niemowlęce (maksymalna waga 20 kg/sztuka) można zarejestrować online w cenie 10 GBP/10 EUR za sztukę za lot w jedną stronę

Wszystkie ostre przedmioty znajdujące się w Bagażu Rejestrowanym powinny zostać owinięte w celu zapobieżenia obrażeniom kontrolerów i personelu obsługi..

Sprzęt ułatwiający poruszanie się jest przewożony nieodpłatnie.

Sprzęt sportowy lub muzyczny, taki jak między innymi duże wędki, kije golfowe, rowery* (limit ciężaru rowery wynosi 30 kg), skutery, sprzęt do szermierki, tyczki, oszczep, deski surfingowe, deski snowboardowe i narty, ani duże instrumenty muzyczne, w tym także harfy, kontrabasy i perkusje, nie nadają się do przewozu przez linie lotnicze praktykujące szybkie rozładunki, takie jak Ryanair. Takie przedmioty ważące nie więcej niż 20 kg za sztukę mogą jednak być przewożone w luku samolotu poza dopuszczalnym osobistym limitem bagażu rejestrowanego po uiszczeniu dodatkowej opłaty.

Sprzęt sportowy lub muzyczny ważący powyżej 20 kg, będzie obciążony opłatą za nadbagaż według obowiązującej stawki.

*Rowery- musza byc zapakowane w torbe ochronna lub przewozone w pudelku, w przeciwnym wypadku nie beda zaakceptowane no przewoz.

Rowery elekrtyczne nie moga byc przewozone.

Mniejsze instrumenty, takie jak gitara, skrzypce lub altówka, które przekraczają rozmiary bagażu podręcznego, można przewozić w kabinie po uprzednim zarezerwowaniu miejsca na instrument i wniesieniu odpowiedniej opłaty. W związku z wykupienie takiego dodatkowego miejsca nie przysługują żadne ulgi dotyczące bagażu odprawionego lub bagażu podręcznego.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów linie lotnicze Ryanair nie przyjmują do przewozu sztuk bagażu o wadze powyżej 32 kg lub o wymiarach przekraczających łącznie 81 cm wysokości, 119 cm szerokości i 119 cm głębokości. To ograniczenie wagi nie dotyczy sprzętu ułatwiającego poruszanie się.

Linie lotnicze Ryanair nie ponoszą odpowiedzialności za niewłaściwie zapakowany, łatwo psujący się, uszkodzony lub delikatny bagaż ani za drobne uszkodzenia zewnętrznej powierzchni bagażu (np. rysy, plamy, zabrudzenia, wgniecenia itp.) wynikające ze zwykłego zużycia.

 

 

Ceny

Bagaż 15 kg - lot w jedną stronę - 15-35 Euro (w zalezności od kierunku i terminu lotu)

Bagaż 20 kg - lot w jedną stronę - 25-45 Euro (w zależności od kierunku i terminu lotu)

Rower - do 30 kg - lot w jedna stronę - 60 Euro

Sprzęt sportowy - do 20 kg - lot w jedną stronę - 30 Euro

Sprzęt narciarski - do 20 kg - lot w jedną stronę - 40 Euro

Sprzęt do golfa - do 20 kg - lot w jedna stronę - 30 Euro

Instrument muzyczny - do 20 kg - lot w jedną stronę - 50 Euro

 

 

WIZZAIR

 

Każdy pasażer może przewieźć:

 • jedną sztukę bagażu podręcznego
 • do 6 sztuk bagażu rejestrowanego, przy czym waga pojedynczej sztuki nie może przekraczać 32 kg
 • zakupy dokonane w strefie bezcłowej na lotnisku po kontroli bezpieczeństwa
 • Ważne: Bagaż zostanie sprawdzony na lotnisku!

Opłaty za bagaż można dokonać w następujący sposób:

 • przez Internet w momencie rezerwacji
 • przez Internet poprzez opcję Dodaj usługi oraz w czasie odprawy online
 • Online do 3 godzin przed odlotem lub za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym
 • dzwoniąc do Telecentrum
 • na lotnisku
 • Uwaga: Opłaty obowiązujące na lotnisku są DUŻO WYŻSZE niż online.

 

 

BAGAŻ PODRĘCZNY

Wizz Air oferuje możliwość przewozu bagażu podręcznego w dwóch opcjach, ale ściśle przestrzega zasady „jeden bagaż podręczny na pasażera”.

1.Mały bagaż podręczny:
Bagaż podręczny o wymiarach nieprzekraczających 42x32x25 cm może zostać wniesiony na pokład samolotu bezpłatnie. Bagaż ten musi się mieścić pod siedzeniem przed pasażerem.

2.Duży bagaż podręczny:
Jeśli wymiary bagażu podręcznego są większe niż wymiary małego bagażu podręcznego, ale nie przekraczają 56 x 45 x 25 cm, można zabrać go na pokład za określoną opłatą. Bagaż musi zmieścić się w schowku nad siedzeniami. Pasażer musi być w stanie umieścić go tam samodzielnie.

Dzięki nowej usłudze zamiana dużego bagażu podręcznego na rejestrowany istnieje możliwość zwiększenia rozmiaru bagażu nawet po dokonaniu zakupu dużego bagażu podręcznego. Jeśli masz wątpliwości, który rozmiar bagażu będzie odpowiedni w Twojej kolejnej podróży, kup duży bagaż podręczny podczas rezerwacji lotu, a w razie potrzeby zawsze możesz zamienić go na bagaż rejestrowany do trzech godzin przed odlotem. Opcja ta jest dostępna za różnicę w cenie pomiędzy dużym bagażem podręcznym a bagażem rejestrowanym.

Pasażerowie, którzy opłacili duży bagaż podręczny, mogą wnieść na pokład samolotu instrument muzyczny w pokrowcu o długości nieprzekraczającej 80 cm. Pozostałe wymiary pokrowca nie mogą przekraczać 45 x 25 cm. Instrumenty tego typu to np. skrzypce, altówka, flet, klarnet, trąbka, ukulele. W celu sprawdzenia rozmiaru pokrowca z instrumentem, należy go umieścić w kratce sprawdzającej rozmiar dużego bagażu: szerokość i głębokość muszą się w niej mieścić, a wysokość nie może przekraczać około 1,5 raza dozwolonej wysokości. Pasażerowi nie wolno przewozić żadnego innego bagażu podręcznego oprócz małego instrumentu muzycznego. Po wejściu na pokład, pasażer musi umieścić instrument w schowku nad siedzeniami. Instrumenty muzyczne, których rozmiary nie mieszczą się w powyższych limitach, muszą być przewożone jako bagaż rejestrowany, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, lub na siedzeniu w kabinie, po skontaktowaniu się z telecentrum i uzyskaniu zezwolenia Wizz Air oraz po uiszczeniu opłaty za dodatkowe miejsce.

 

Dodatkowo pasażerowie mogą wnosić następujące przedmioty:

 • płaszcz lub koc;
 • telefon komórkowy;
 • materiały do czytania podczas lotu;
 • dla dzieci w wieku poniżej 2 lat: posiłek na czas podróży, składany wózek dziecięcy albo małe łóżeczko;
 • para kul w przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo.

Jeśli rozmiar bagażu podręcznego przekracza wymienione powyżej limity, zostanie on przewieziony jako bagaż rejestrowany po obciążeniu opłatą za bagaż.

Pasażerowie z wieloma sztukami bagażu podręcznego nie będą mogli przejść kontroli bezpieczeństwa i będą musieli powrócić do punktu odpraw, przepakować bagaż podręczny lub pozbyć się dodatkowych sztuk bagażu.

 

Płyny w bagażu podręcznym podlegają następującym ograniczeniom:

 • Płyn musi znajdować się w pojemniku o maksymalnej pojemności 100 ml.
 • Wszystkie pojemniki z płynami nieprzekraczające limitu 100 ml pojemności powinny swobodnie mieścić się w przezroczystej, zamykanej torbie plastikowej o pojemności 1 l i wymiarach 20 cm x 20 cm.
 • Torbę plastikową należy oddzielnie przedstawić do kontroli bezpieczeństwa.

W przypadku niespełnienia powyższych wymagań płynów należy pozbyć się przy punkcie kontroli bezpieczeństwa.

 

 

BAGAŻ REJESTROWANY

Ze względu na podjęte środki bezpieczeństwa linie lotnicze Wizz Air nie przewożą bagażu bez jego właściciela na pokładzie samolotu (z wyjątkiem bagażu zagubionego).

Drzwi luku bagażowego umożliwiają przyjęcie bagażu o następujących wymiarach maksymalnych:

Szerokość: 1,499 m
Wysokość: 1,194 m
Długość: 1,715 m

Z uwagi na zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów waga pojedynczej sztuki bagażu rejestrowanego nie może przekraczać 32 kg.

Obowiązkiem pasażerów jest reagowanie na wszystkie polecenia służb ochrony. Jeśli bagaż nie zostanie przewieziony z powodu niespełnienia przez pasażera poleceń służb ochrony, linie lotnicze Wizz Air nie będą ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek powiązane z tym koszty.

Jeśli to możliwe, bagaż rejestrowany będzie przewożony w luku samolotu, którym podróżuje jego właściciel. Jeśli z uwagi na bezpieczeństwo lub kwestie operacyjne bagaż zostanie przewieziony innym samolotem, linie lotnicze Wizz Air nie będą ponosić odpowiedzialności za ewentualne opóźnienie bagażu. Aby umożliwić zwrócenie zagubionego bagażu właścicielom w odpowiednim czasie, przed przekazaniem do transportu wszystkie sztuki bagażu muszą zostać oznaczone imieniem i nazwiskiem oraz adresem właściciela. Niemowlętom nie przysługuje przydział bagażowy, za wyjątkiem wózka spacerowego / składanego wózka głębokiego / fotelika samochodowego na niemowlę (przewożone bezpłatnie). Wózki niemowlęce i inwalidzkie należy odprawić z innym bagażem. Zostaną przewiezione bezpłatnie, jeżeli ich użytkownik jest pasażerem danego lotu.

 

Jeżeli bagaż rejestrowany zawiera którekolwiek z przedmiotów wymienionych poniżej, Wizz Air nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, zniszczenie, opóźnione dostarczenie ani uszkodzenie takich przedmiotów:

 • gotówka, papiery wartościowe;
 • biżuteria, metale szlachetne, kamienie szlachetne i półszlachetne;
 • komputery, aparaty fotograficzne, kamery, telefony komórkowe oraz inne urządzenia elektroniczne lub techniczne wraz z akcesoriami;
 • dokumenty oficjalne, służbowe lub prywatne;
 • dokumenty podróżne lub inne dokumenty tożsamości;
 • klucze;
 • płyny ;
 • leki;
 • dzieła sztuki;
 • produkty łatwo psujące się.

Niektóre porty lotnicze stosują dodatkowe ograniczenia w stosunku do przedmiotów przewożonych w bagażu podręcznym i/lub rejestrowanym. W takich przypadkach obowiązujące są przepisy danego portu lotniczego.

 

 

OPŁATY ZA BAGAŻ

Opłaty za bagaż naliczane są w oparciu o:

 • Datę podróży (szczyt sezonu, poza sezonem)
 • Sposób zakupu (wizzair.com, aplikacje mobilne, Telecentrum, lotnisko)
  Sezon Poza sezonem Szczyt sezonu
  Bagaż rejestrowany 63-147 PLN zależnie od trasy 105-186 PLN zależnie od trasy
  Duży bagaż podręczny 42-76 PLN zależnie od trasy

 

Każda sztuka bagażu rejestrowanego podlega opłacie za bagaż przypadającej na bagaż, pasażera i lot. Opłaty za pierwsze trzy sztuki bagażu rejestrowanego można dokonać przez Internet, natomiast za kolejne trzy należy zapłacić na lotnisku.

Podczas rezerwacji należy wskazać ile sztuk bagażu rejestrowanego będzie podlegało odprawie, a następnie uiścić stosowną opłatę. Dodatkowe sztuki bagażu można zgłosić później przez Internet lub za pośrednictwem telecentrum. Zgłoszenie dodatkowych sztuk bagażu rejestrowanego na lotnisku podlega wyższej opłacie za bagaż. Wysokość opłaty zależy od tego, czy bagaż wykupiono przy stanowisku odprawy, czy też konieczna jest odprawa bagażu o zbyt dużym rozmiarze lub wadze przy bramce wejściowej.

Podczas rezerwacji należy wskazać, ile sztuk bagażu rejestrowanego będzie podlegało odprawie, a następnie uiścić stosowną opłatę. Dodatkowe sztuki bagażu można zgłosić później przez Internet lub za pośrednictwem telecentrum. Zgłoszenie dodatkowych sztuk bagażu rejestrowanego na lotnisku podlega wyższej opłacie za bagaż. Wysokość opłaty zależy od tego, czy bagaż wykupiono przy stanowisku odprawy, czy też konieczna jest odprawa bagażu o zbyt dużym rozmiarze lub wadze przy bramce wejściowej.

W przypadku odprawy mniejszej liczby sztuk bagażu opłata za bagaż nie podlega zwrotowi.

Na niektórych lotniskach odpowiednie opłaty można wnieść wyłącznie przy użyciu karty kredytowej lub debetowej:

 • Malmö (MMX)

 

SPRZĘT SPORTOWY

Należy dokładnie przeczytać poniższe wymagania dotyczące opakowań. W przypadku niespełnienia tych wymagań linie lotnicze Wizz Air odmówią przewozu bagażu. Należy pamiętać, że linie lotnicze Wizz Air nie zapewniają materiałów do pakowania. Wszystkie przedmioty wymienione poniżej można przewozić wyłącznie jako bagaż rejestrowany.

a) Sprzęt narciarski i snowboardowy, sprzęt surfingowy oraz torby golfowe należy zapakować do worków.

b) Tyczki do skoków mogą być przewożone wyłącznie po zapakowaniu ich w futerały z tkaniny.

c) Rowery zostaną dopuszczone do przewozu, wyłącznie jeśli będą zapakowane w torby podróżne na rower lub torby nylonowe, koła i pedały zostaną odkręcone, a kierownica skierowana równolegle do osi. Rowery z nienapompowanymi oponami można także przewozić w pudłach tekturowych.

d) Sprzęt do nurkowania może być przewożony tylko po opróżnieniu butli oraz usunięciu źródła zasilania, a także zablokowaniu przełącznika w pozycji WYŁ.

e) Poroża i trofea można przewozić wyłącznie na podstawie ważnego świadectwa służb weterynaryjnych.

Bagaż uszkodzony, delikatny, nieporęczny, nieodpowiednio zapakowany, późno odprawiony i ponadlimitowy jest przewożony wyłącznie po oznakowaniu go etykietą bagażu z ograniczeniem, a linie lotnicze Wizz Air nie przyjmują odpowiedzialności za takie przedmioty.

 

ZWIERZĘTA

Wizz Air nie przewozi żywych zwierząt z wyjątkiem psów przewodników podróżujących z ociemniałymi pasażerami dysponującymi dokumentami określonymi w przepisach krajów na trasie przewozu i stosującymi się do tych regulacji.

 

 

 

LINIE REJSOWE

 

 

Bagaż rejestrowany (główny, odprawiany) przewożony jest w luku bagażowym samolotu. Po przybyciu na lotnisko możesz go przekazać liniom lotniczym podczas odprawy biletowo-bagażowej (tzw. check-in).

Od momentu przyjęcia bagażu i założenia specjalnej zawieszki – linie lotnicze przejmują odpowiedzialność za Twój bagaż. Ty otrzymujesz drugą część wywieszki, która najczęściej jest przyklejona do karty pokładowej. Stanowi ona podstawę do identyfikacji bagażu po przylocie oraz reklamacji w przypadku jego uszkodzenia lub zagubienia.

 

 

Dopuszczalny limit wagowy i ilościowy ustalają indywidualnie linie lotnicze.

Wymiar uzależniony jest od rodzaju połączenia, klasy rezerwacyjnej oraz trasy, najczęściej:

158 cm to maksymalny wymiar bagażu rejestrowanego dla większości linii lotniczych; obliczany jest na podstawie sumy 3 krawędzi bagażu
20-32 kg to przedział wagowy dla tanich i rejsowych linii lotniczych
1-4 sztuk to zazwyczaj dozwolona liczba sztuk bagażu rejestrowanego

 

Z uwagi na bezpieczeństwo bagaż rejestrowany podlega pewnym ograniczeniom. Bez względu na wybraną przez nas linię lotniczą, każdego pasażera obowiązuje zakaz przewożenia w bagażu głównym materiałów wybuchowych i substancji łatwopalnych, takich jak np. alkohol powyżej 70%, sztuczne ognie, pojemniki zawierające paliwo do zapalniczek oraz atrapy urządzeń wybuchowych. Ponadto, nie można zabierać substancji chemicznych i toksycznych, m.in. trucizny-w tym trutki na myszy i szczury, pistolety z gazem łzawiącym, żrące chemikalia, farby i rozpuszczalniki, turystyczne butle gazowe itp.

Pamiętaj! Wartościowe oraz delikatne przedmioty, np. laptop, aparat fotograficzny, pieniądze, biżuterię, dokumenty zabierz ze sobą do bagażu podręcznym ze względu na ryzyko uszkodzenia lub zagubienia.

 

Bagaż specjalny

Jeśli chcesz przewieźć duży, o nietypowych kształtach lub narażony na uszkodzenie bagaż (np. rower, deska surfingowa, snowboard, narty, instrumenty muzyczne itp.) będziesz musiał zgłosić ten fakt przed wylotem (najpóźniej 48 h przed odlotem).