Kraj Niemcy

Stolica: Berlin
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Wiza: nie jest wymagana
Język: niemiecki
Napięcie: 230 V
Powierzchnia: 357 121 km²
Ludność: 82 398,3 tys.

Bad Reichenhall

Informacje ogólne

Stała oferta narciarska w Niemczech obejmuje głównie Alpy Bawarskie położone na południu kraju, gdzie na krajobraz składają się tereny od łagodnych wzgórz po ośnieżone szczyty Alp. U podnóża tych gór znajduje się kilka kurortów zimowych, które z dużym powodzeniem prowadzą działalność uzdrowiskową, turystyczną i sportową. Solidna niemiecka marka reprezentowana jest głównie przez kurorty – Garmisch-Partenkirchen, Oberstdorf i Bad Hindelang, związane ze świetnie prosperującą bazą noclegową, z której korzystają miłośnicy narciarstwa oraz fani sportów zimowych kibicujący na rozmaitych zawodach z cyklu Pucharu Świata. Każda z miejscowości wypoczynkowych ma unikalny charakter i oferuje mnóstwo możliwości uprawiania sportów zimowych, takich jak narciarstwo zjazdowe, skoki narciarskie, biathlon, narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo, saneczkarstwo i zimowe nordic walking. W wyższych partiach gór panują doskonałe warunki pogodowe pozwalające na wielogodzinne, białe szaleństwo od rana do wieczora w niepowtarzalnej scenerii. Pod względem geograficznym Alpy Bawarskie wchodzą w skład masywu Wysokich Alp Wapiennych, charakteryzując się bardzo stromymi grzbietami i urwistymi ścianami tworzącymi niezwykle malowniczą panoramę. Wyjątkowe pasmo górskie położone jest w łańcuchu Północnych Alp Wapiennych, gdzie najwyższym szczytem budzącym turystyczny respekt jest Zugspitze osiągający wysokość 2962 m n.p.m. Znajduje się tam kilka znanych i cenionych kurortów, wspaniała kraina Berchtesgadener Land wciśnięta cyplem w austriackie ziemie oraz piękne szlaki zwartego masywu Karwendel. Alpy Bawarskie położone na południu Bawarii sąsiadują z Alpami Algawskimi na zachodzie, Alpami Berchtesgadeńskimi na wschodzie oraz Austrią na południu. Nieodłącznym elementem alpejskiego krajobrazu są skaliste szczyty pokryte śniegiem, strome grzbiety i urwiste skały, między którymi poprowadzono letnie trasy wspinaczkowe. Chociaż są to góry w najwyższych partiach niebezpieczne, prezentują się niezwykle malowniczo i zachwycają swoją surowością. Z gór bardzo blisko jest do romantycznych bawarskich zamków i kilku interesujących miast, więc w trakcie dłuższego pobytu w każdej chwili można wybrać się na wycieczkę fakultatywną.

Informacje regionalne

Region Bad Reichenhall wraz z kurortami narciarskimi Reit im Winkl i Berchtesgaden jest zimowym rajem skrytym w górskiej dolinie, w którym na turystów czeka blisko 200 km tras biegowych, kilka ciekawych terenów narciarskich oraz mnóstwo szlaków do wędrowania na rakietach śnieżnych. Największa ski-arena Winklmoos łączy się z austriackim ośrodkiem Steinplatte, dzięki czemu na narciarzy czeka około 50 km świetnych nartostrad. Przeważają tam łatwe i przyjemne stoki, których obsługę zapewnia system nowoczesnych wyciągów, a wspaniałą atmosferę budują rodowici mieszkańcy zajmujący się turystyką od wielu lat. Drugim mini-regionem chętnie odwiedzanym przez miłośników sportów zimowych jest Berchtesgadener Land leżący na terenie parku narodowego, gdzie na miłośników białego szaleństwa czeka kilka niewielkich ośrodków narciarskich, świetnie przygotowana baza noclegowa i przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki na Alpy Bawarskie i charakterystyczny masyw Watzmann, w najwyższym punkcie osiągającym wysokość 2713 m n.p.m. Poza tymi dwoma ośrodkami narciarskimi, miejsc noclegowych związanych z turystyką zimową można szukać w pozostałych miasteczkach reklamujących się także pięknym krajobrazem i dogodną infrastrukturą. Należą do nich: Bad Reichenhall, Bayerisch Gmain, Inzell, Ramsau, Ruhpolding, Schonau am Konigssee i Siegsdorf. Na trasach w regionie Berchtesgaden często odbywają się zawody z cyklu Pucharu Świata, dlatego też infrastruktura sportowo-rekreacyjna zawsze funkcjonuje na wysokim poziomie, przygotowana jest do przyjęcia ogromnej liczby turystów i gwarantuje zimową atmosferę pełną radości, dobrej zabawy i narciarskiego nastroju.

SKI INFO

Wyciągi
orczykowe
krzesełkowe
gondole

Długość tras narciarskich

Reit im Winkl/Winklmoos-Steinplatte (około 50 km)
łatwe – 20 km
średnie – 25 km
trudne – 5 km

Berchtesgaden (około 60 km)
Gutshof/Obersalzberg
łatwe – 3 km

Gotschen (około 10 km)
łatwe – 1 km
średnie – 5 km
trudne – 4 km

Hochschwarzeck
łatwe – 2 km
średnie 3 km

Jenner
średnie – 8 km
trudne – 3 km

Rossfeld
łatwe – 7 km
średnie 1 km

Narciarze początkujący
hala Winklmoosalm; trasy pomiędzy Kammerkoralm i Moseralm w ośrodku Winklmoos-Steinplatte; trasa do doliny w ośrodku Rossfeld (6 km z różnicą poziomów 800 m); trasa na Gutshof Obersalzberg; trasa do doliny w Gotschen; oświetlona trasa w Rossfeld.

Narciarze średnio zaawansowani
trasa ze Steinplatte do Seegatterl (9 km z różnicą poziomów 1100 m) i oświetlone stoki przy wyciągu Dorflift w ośrodku Winklmoos-Steinplatte; czerwona trasa do doliny w ośrodku Jenner (5 km z różnicą poziomów 1170 m).

Narciarze doświadczeni
czarna trasa Nordhang w Winkloos-Steinplatte (1,2 km z różnicą poziomów 400 m).

Narciarze biegowi
Reit im Winkl (około 175 km)
łatwe – 19 km
średnie – 131 km
trudne – 25 km
najdłuższa trasa Chiemgau (średnia, 30 km); trasy wysokogórskie: na Oberhemmersuppen-Alm (średnia, 20 km) i Winklmoos-Alm (średnia, 44 km); oświetlona trasa Stadionloipe (średnia, 5 km).

Berchtesgaden (około 75 km)
łatwe – 25 km
średnie – 35 km
trudne – 14 km
najdłuższa trasa Aschauerweither-Bischofswiesen (średnia, 20 km); trasy wysokogórskie Hochschwarzeck-Ramsau (5 km) i Scharitzkehl-Alm-Obersalzberg (średnia, 7,5 km).

Freeride
tereny na Steinplatte-Nordhang; stoki Spinnergraben i Mitterkaser w Jenner.

Snowboard
snowpark i halfpipe Steinplatte; halfpipe w ośrodku Gotschen.

Tory saneczkowe
tor z Winklmoosalm do Seegaterl; tor Obersalzberg w Berchtesgaden.

Dodatkowe atrakcje
szlaki do zimowego nordic walking i wędrówek na rakietach śnieżnych, specjalne miejsca do wypoczynku, baseny, groty solne, sauny, łaźnie parowe, strefy wellness/fitness, tarasy do opalania przy chatkach górskich, łyżwiarstwo, bobsleje, curling, snowtubing.

Główne kurorty

Bad Reichenhall
Miasteczko Bad Reichenhall w Górnej Bawarii może pochwalić się bardzo długą tradycją uzdrowiskową, dzięki której rozwinęła się infrastruktura wypoczynkowo-relaksacyjna przyciągająca kuracjuszy i miłośników pięknych widoków z całej Europy. Kurort otoczony jest ze wszystkich stron górami emanującymi łagodnym, alpejskim klimatem, dlatego jest chętnie odwiedzany przez osoby ze schorzeniami układu oddechowego. Miejska atmosfera, pełna spokoju i historycznego dostojeństwa, sprzyja spędzaniu czasu w kompleksach termalnych, łaźniach i  hotelowych SPA oferujących najróżniejsze udogodnienia. Bad Reichenhall jest idealnym miejscem na wyciszenie, nabranie sił witalnych i odzyskanie wewnętrznej równowagi, szczególnie w uzdrowiskach i domach zdrojowych, w których ciało i umysł odmładza cudowna woda z wysoką zawartością soli i leczniczych minerałów. Na organizm korzystny wpływ mają także salony piękności, centra wellness, sale fitness i restauracje, w których można odprężyć się jeszcze bardziej po całych dniach spędzonych na reperowaniu zdrowia bądź też wysiłku fizycznym. Również baza noclegowa zorganizowana jest w uzdrowiskowej atmosferze. Z panoramicznych pokoi hotelowych zawsze można podziwiać wspaniałe góry i bez ograniczeń relaksować się w salonach z kominkiem. Bad Reichenhall jest także idealnym miejscem dla turystów, którzy przy okazji korzystania z alpejskich solanek chcą spędzić trochę czasu na nartach – w okolicy znajduje się kilka doskonale prosperujących ośrodków narciarskich, zarówno po stronie niemieckiej, jak i za austriacką granicą. Bad Reichenhall ponadto jest miejscem nacechowanym kulturalnie, w którym wypoczynkowi zawsze towarzyszą koncerty muzyki klasycznej, festiwale, imprezy regionalne, zabytki oraz rozsławiające region czekoladki nazywane Mozartkugel.

Bayerisch Gmain
Atutem niewielkiego kurortu położonego przy samej granicy z Austrią jest bliska odległość do pełnego atrakcji Salzburga. Chociaż w samej miejscowości nie ma stoków, w promieniu kilkudziesięciu kilometrów znajduje się kilka ośrodków narciarskich (np. nartostrady w mini regionie Berchtesgaden czy trasy w austriackim ośrodku Lofer). Dzięki kameralnej atmosferze i wyciszonej bazie noclegowej najlepiej odnajdą się tam miłośnicy spokoju oraz pięknych widoków.

Berchtesgaden
W cieniu charakterystycznego masywu Watzmann rozciąga się przepiękna kraina zwana Berchtesgadener Land, której centrum turystycznym jest kurort Berchtesgaden, będący jednocześnie świetną bazą wypadową do kilku niewielkich ośrodków narciarskich (Gutshof, Gotschen, Hochschwarzeck, Jenner i Rossfeld) – łącznie około 60 km nartostrad. Dolina Berchtesgaden jest przepięknym tłem do uprawiania sportów zimowych, a samo miasto zachęca do odwiedzin kilkoma zabytkami, wspaniałą architekturą i rewelacyjna bazą noclegową. Historyczny charakter Berchtesgaden bez wątpienia sprzyja wieczornym spacerom i przesiadywaniu w tradycyjnych gospodach reklamujących się regionalnym menu. W wolnej chwili zawsze można zajrzeć do muzeum zlokalizowanego w zamku królewskim, wybrać się do kopalni soli lub też sfotografować pięknie oświetlony rynek. Obok narciarstwa zjazdowego wiodącym sportem zimowym jest saneczkarstwo, chociaż zaglądają tam również fani snowboardu i bobslejów. Narciarze pewnie jeżdżący na nartach najchętniej odwiedzają stoki góry Jenner oraz pokryte grubą warstwą śniegu trasy w kotle Mitterkasealm, gdzie jednym z najtrudniejszych zjazdów jest Spinnergraben. Początkujący narciarze i rodziny z dziećmi przekonane są raczej do ośrodka Hochschwarzeck pod Ramsau, gdzie trasy są krótkie, łagodne i doskonale nadają się do stawiania pierwszych kroków. Jeżeli ktoś względnie radzi sobie w zjeżdżaniu powinien odwiedzić oświetlony stok na Gutshof, gdzie szusować można do późnego wieczora. Na snowboardzistów czeka halfpipe w ośrodku Gotschen, natomiast narciarze biegowi świetnie przygotowane tory do stylu dowolnego znajdą w Schonau, Loipl i Oberau, w okolicy Aschauerweiher oraz nad malowniczym jeziorem Tauben. Kolejką linową można także dojechać do interesującego toru saneczkowego na górze Obersalzberg, która znana jest ze słynnego Orlego Gniazda, czyli szczytu Kehlstein z dawną rezydencją Adolfa Hitlera (obecnie w tym miejscu znajduje się kawiarnia). Doskonałe warunki zawsze panują na trasach zimowego nordic walking (około 120 km) oraz na szlakach wyznaczonych na terenie parku narodowego, gdzie istnieje możliwość wypożyczenia niezbędnego sprzętu i wędrowania w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Berchtesgaden oferuje również bogatą ofertę Apes-ski, która wraz z przytulnymi restauracjami, dyskotekami czynnymi do białego rana, tradycyjnymi gospodami i parkiem wodnym Watzmann-Therme stanowi doskonałe uzupełnienie wymarzonych ferii.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Inzell
Pomiędzy Salzburgiem, Berchtesgaden i jeziorem Chiemsee położony jest uroczy kurort, w którym bycie aktywnym jest codziennością bez względu na wiek. Inzell zapewnia bowiem nie tylko krystalicznie czyste jeziora i malownicze góry, ale także dostęp do obiektów sportowych czynnych przez cały rok. Ponadto miasto reklamuje się ciekawymi trasami do uprawiania narciarstwa biegowego oraz szlakami wędrownymi, chętnie odwiedzanymi przez miłośników długich marszów na rakietach śnieżnych. Bawarski urok miejscowości podkreślają dodatkowo gospodarstwa agroturystyczne zapraszające swoich gości rodzinną atmosferą oraz niewielkie hotele urządzone w tradycyjnym stylu. Przy trasach znajdują się także gospody, w których można nie tylko ogrzać się i nabrać sił na dalszą wędrówkę, ale również skosztować bawarskich specjałów dostępnych tylko w tym regionie. Inzell poza tym znane jest z w wieloletnich tradycji łyżwiarskich, więc jeśli ktoś jest prawdziwym fanem tej dyscypliny z pewnością powinien zabrać na urlop łyżwy, by pod okiem mistrzów nauczyć się wykręcania wymyślnych piruetów. Miłośnicy nart lubiący dzielić bierny wypoczynek w hotelowym zaciszu z szusowaniem, odwiedzają najchętniej ośrodki narciarskie leżące w promieniu kilkudziesięciu kilometrów: Winklmoss, Hochfelln, Lofer Alm, Kitzsteinhorn i Saalbach-Hinterglemm.

Ramsau
Atutem niewielkiego kurortu jest położenie w parku narodowym Berchtesgaden, którego krajobraz zdominowany jest charakterystycznym masywem Watzmann oraz niezwykłym jeziorem Konigsee położonym wśród alpejskich szczytów. Ramsau wyjątkowego uroku nabiera zimą, kiedy w oddali wznoszą się ośnieżone szczyty wysokich gór, a na trasach biegowych i szlakach przystosowanych do wędrówek na rakietach śnieżnych można spotkać turystów zafascynowanych alpejską przyrodą. Przyjemna jest także zabudowa miasteczka, wśród której można wypatrzyć tradycyjne karczmy zapraszające do swych przytulnych wnętrz zapachem bawarskiej kuchni, a także hotele i pensjonaty  stawiające na wysoką jakość świadczonych usług. Ramsau oferuje niewielki teren narciarski Hirscheck, na którym najlepiej odnajdą się początkujący narciarze pragnący podszkolić swoje umiejętności przed wyprawą na pozostałe nartostrady Berchtesgaden.

Reit im Winkl
Okolica prześlicznego kurortu Reit im Winkl zawsze jest dobrze nasłoneczniona, gwarantuje w sezonie grubą pokrywę śnieżną i całkiem przyzwoity wybór tras narciarskich w niemiecko-austriackim ośrodku Winklmoos-Steinplatte (łącznie około 50 km nartostrad). Same miasteczko cieszy się wśród turystów dużą popularnością ze względu na świetną bazę noclegową i wyjątkowy urok zafundowany przez tradycyjną zabudowę. Wrażenie robi także oferta sportowa obejmująca nie tylko narciarstwo zjazdowe, ale również wędrowanie na rakietach śnieżnych (np. najdłuższy szlak Reit im Winkl-Seegatterl – średni, 12 km), zabawę na torze saneczkowym i możliwość uprawiania biegówek. Ośrodek narciarski dzięki sztucznemu oświetleniu czynny jest do późnych godzin, a do najchętniej „zaliczanych” nartostrad należą rodzinne zjazdy na halach pomiędzy Kammerkoralm i Moseralm. Ogólnie pomiędzy Winklmoosalm a Steinplatte przeważają niebieskie i czerwone trasy, a stoki po bawarskiej stronie idealnie nadają się do ćwiczenia technik jazdy. Tereny po austriackiej stronie przeznaczone są raczej dla bardziej doświadczonych narciarzy, którzy dzięki systemowi wspólnych wyciągów mogą zjechać aż do ośrodka narciarskiego Waidring. Po północnej stronie Steinplatte można znaleźć sieć urozmaiconych stoków, z których najpopularniejsza jest rozległa nartostrada Sudhang, a za najtrudniejszy zjazd uchodzi czarny Nordhang. Na całym terenie rozrzucone są tradycyjne gospody, oferujące ciepłe posiłki w trakcie szusowania oraz przyjemny wypoczynek na tarasach słonecznych. Ośnieżone hale Winklmoosalm i okolice Reit spodobają się z pewnością miłośnikom biegówek, na których czekają szlaki prowadzące do Inzell i Ruhpolding oraz gęstwina tras łącząca się w sieć około 175 km.

Skimaps

Alpy Bawarskie (SKI): Garmisch - Partenkirchen

Alpy Bawarskie (SKI): Oberaudorf

Alpy Bawarskie (SKI): Oberstdorf

Niemcy: Bad Reichenhall , Alpy Bawarskie (SKI): Garmisch - Partenkirchen , Alpy Bawarskie (SKI): Oberaudorf , Alpy Bawarskie (SKI): Oberstdorf

Wybierz region Bad Reichenhall , Alpy Bawarskie (SKI): Garmisch - Partenkirchen , Alpy Bawarskie (SKI): Oberaudorf , Alpy Bawarskie (SKI): Oberstdorf